Służba w czasie pandemii
Stan epidemii w mniejszym lub większym stopniu zamieszał w życiu wszystkich Polaków. Członkowie Związku Harcerstwa Polskiego z Hufca ZHP Radom-Miasto, stanęli w obliczu nowych wyzwań do których zobowiązali się składając przyrzeczenie harcerskie.
„Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”, to rota przyrzeczenia harcerskiego, które wraz z Prawem Harcerskim wyznaczają wybory jakimi powinni się kierować w życiu członkowie ZHP. Włączenie w służbę innym, nie było więc dla nas czymś nadzwyczajnym, a szybkim przeorganizowaniu naszych działań w myśl hasła „Bądź gotów” w celu jak najpełniejszego realizowania Misji ZHP. Pierwszym wyzwaniem jakie podjęliśmy, było przeniesienie działalności harcerskiej do internetu w ramach akcji #RazemAleZdalnie. Akcja ma na celu w sposób zdalny motywować harcerzy i zuchów do wartościowego spędzania czasu, motywować do rozwoju harcerskiego poprzez realizację sprawności, prób na stopnie, a także zachęcić drużyny i zastępy do prowadzenia zbiórek online. Codziennie na hufcowym Facebooku pojawia się treść zadania indywidualnego oraz pomysł na zajęcia dodatkowe np. zbiórki online, czy zadania tygodniowe. Odpowiadając na popularność wśród dzieci i młodzieży uruchomiony został hufcowy serwer Minecraft gdzie do świata wirtualnego przeniesiono harcerskie gry terenowe. W taki sposób zachęcamy kadry drużyn do wykorzystania ciekawych i kształtujących metod użycia gry w realizacji programu. To jest też nasze wsparcie realizacji zaleceń władz państwa i odpowiedź na akcję #ZostańWdomu. Zuchy, harcerki i harcerze udowadniają w ten sposób także, że potrafią być odpowiedzialnym członkami społeczeństwa, umiejąc stosować się do zaleceń władz.
Od wielu tygodni obserwowaliśmy co się dzieje na świecie i Europie. Wiedzieliśmy, że epidemia dotrze także do nas, dlatego od razu zgłosiliśmy władzom samorządowym gotowość włączenia się w działalność na rzecz Radomia i jego obywateli, gdyż podstawowym polem działania starszej części członków i instruktorów ZHP jest służba. Prezydent Radomia Pan Radosław Witkowski zaprosił nas do współorganizacji akcji „Siła w Pomocy”, do której wraz z nami przystąpił Radomskie Harcerki ZHR i @62 Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej.
„Siła w Pomocy” jest akcją koordynowaną przez UM Radomia i działa na rzecz mieszkańców Gminy Miasta Radomia, w ramach tej akcji uruchomiona została infolinia dla osób starszych lub z innych powodów potrzebujących pomocy w zakupach i realizacji innych pilnych spraw, które wymagałyby opuszczenia przez nich domów, co stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. W tej akcji bierze udział ponad dwadzieścia osób. Są to pełnoletni wędrownicy i wędrowniczki oraz instruktorzy, w sumie około 20 osób. Część z nich pełni zamiennie dyżury na infolinii od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 – 15.00. Służbę tę pełnią wraz z druhnami z ZHR. Pozostali przy wsparciu żołnierzy WOT realizują zamówienia na rzecz potrzebujących złożonych za pośrednictwem infolinii. Część z wolontariuszy włączona została także do akcji #WzywamyPopsiłki, w ramach tego nasi wolontariusze zadeklarowali pomoc w dowozie żywności dla personelu medycznego szpitali w Radomiu przekazanego przez sieć restauracji McDonald’s. #MacZestawyMocy w liczbie 80 sztuk trafiały codziennie do różnych placówek medycznych.
Około dziesięciu instruktorek i harcerek, które nie mogą włączyć się w akcję bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym, dołączyły się do akcji #MaseczkiDlaMedyków z inicjatywy grupy #PrzeszyjToSam. 4 Żywioły – składnica harcerska, która wspiera ZHP – składnica harcerska, która wspiera ZHP podzieliła się z nami materiałem na maseczki, a one zrobiły resztę. Mamy już pierwszą partię, ok. 250 sztuk, ale wraz z dostępnością materiału na pewno wyprodukują kolejne partie.
W tym miejscu należy koniecznie wspomnieć, że w szeregach harcerskich Hufca ZHP Radom-Miasto, znajdują się kadra i instruktorzy którzy służbę swą pełnią zawodowo, bo m.in. harcerstwo skierowało ich na ścieżkę służby innym. Wśród nich są lekarze, pielęgniarki, ratownicy, strażnicy miejscy, policjanci, żołnierze, farmaceuci, pracownicy CPR oraz innych służb. Kochani, jesteśmy z Was bardzo dumni i jesteśmy zaszczyceni, że możemy przebywać wśród prawdziwych bohaterów. Mamy nadzieję, że w ten chociażby symboliczny sposób, możemy wesprzeć Waszą codzienną pracę na rzecz bezpieczeństwa nas wszystkich.
Komenda hufca, na bieżąco kontaktuje się z władzami miasta, służbami mundurowymi oraz szpitalami w celu zweryfikowania potrzeb oraz ewentualnego zaangażowania, w kolejne działania na rzecz społeczeństwa. Ważnym jest jednak dla nas, by nasze działania były skoordynowane z działalnością innych instytucji i organizacji oraz skierowane w miejsca gdzie pomoc nasza jest najbardziej potrzebna i najbardziej efektywna. Służbę naszą staramy się pełnić w myśl hasła wyrytego na herbie Gdańska – Nec temere, nec timide – Ani zuchwale, ani bojaźliwie.
Bartosz Bednarczyk